Przejdź do treści

WIESŁAW MAŁUCHA

Wrocławski Kompozytor

Urodził się w 1961 roku w Polsce. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie fortepianu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad 10 lat poświęca się pasji do tworzenia muzyki, a także aranżowaniu jej dla różnych zespołów orkiestrowych. Jego muzyka nawiązuje w pewnym stopniu do muzyki klasycznej, charakteryzuje się bogactwem oryginalnych pomysłów melodycznych oraz ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, które w połączeniu z czystą i naturalną harmonią oraz ciepłą barwą instrumentów pozwalają odbiorcy w pełni wyciszyć się i uczestniczyć w muzycznej podróży w nieznane zakątki.  

    W latach 1989-1990 był dyrektorem wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.  Od 2013 roku Wiesław Małucha jest członkiem Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz założycielem i członkiem zarządu „Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu”, która opracowała i realizuje projekty takie jak: „Muzyka Wrocławska”, „Relaksujące podróże melomana odkrywcy” organizując koncerty we Wrocławiu i na terenie zachodniej Polski.

    Wiesław Małucha jest inicjatorem i współzałożycielem w 2018 roku Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, gdzie pełni funkcję dyrektora programowego. Mimo ograniczeń pandemii, Filharmonia wykonała już ponad 50 koncertów kameralnych i symfonicznych z udziałem także wybitnych międzynarodowych solistów, takich jak Valentina Lisitsa – Koncerty Betovena, Alice Power – Koncerty Mozarta, Paulina Pfeiffer – Koncerty Wiedeńskie. Koncerty odbywają się w Polsce, głównie we Wrocławiu i za granicą, głównie w Filharmonii Berlińskiej. Muzykę tę wykonują różne orkiestry Filharmonii Uniwersyteckiej, od kameralnej po symfoniczną. Filharmonia wykonuje również utwory Wiesława Małuchy z udziałem tak wybitnych solistów jak Viktor Kuznetsov, József Lendvay, Tomasz Strahl, Przemysław Witek i Gracjan Szymczak.

     Za działalność kulturalną i społeczną w 2019 roku został odznaczony stypendium Melvin Jones Fellowship przez organizację „Lions Club International” oraz w roku 2022 „Bursztynową Różą”. W 2022 roku otrzymał specjalne wyróżnienie z okazji 65-lecia Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz srebrną odznakę Zasłużony dla Dolnego Śląska od Sejmiku Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

     Wrocławski kompozytor Wiesław Małucha to także laureat konkursu Vienna Classical Music Academy International Composition Competition.

 

   Poza działalnością muzyczną Wiesław Małucha jest miłośnikiem czystej natury, pasjonuje się malarstwem i zabytkami. Dwa z nich zostały odrestaurowane na własny koszt we Wrocławiu i udostępnione na działalność kulturalno-gastronomiczną, którą prowadzi w tym mieście od ponad 30 lat.

Wrocławski kompozytor Wiesław Małucha